Když se řekne průmyslový jeřáb, většina lidí si vybaví klasický mostový jeřáb. A není se čemu divit – jde dlouhodobě o nejprodávanější typ průmyslových jeřábů. O to zajímavější je podívat se i na další typy zdvihacích zařízení, které mohou často nahradit velké a drahé mostové jeřáby, a zároveň je jejich použití univerzálnější a flexibilnější. Řeč je o podvěsných systémech. Ačkoliv tyto šikovné jeřáby většina lidí z výrobních firem zná, většinou si na ně sami nevzpomenou. I to může být důvodem, proč se jich v Česku prodává zatím relativně málo (okolo 6 %), zatímco v zahraničí je jejich využití častější.
Podvěsné systémy představují specifický typ jeřábů, který je neprávem opomíjený. Mnoho správců jeřábů jej dokonce ani za jeřáb nepovažují. Přitom podvěsné systémy přináší řadu užitečných funkcí, které využijí především firmy v elektronice, lehkém strojírenství či automotive. Potřebujete-li zvedat břemena do 3 tun, měli byste se právě o podvěsné systémy zajímat.
Výhoda 1: jeřábová stavebnice
Podvěsné systémy si můžete představit jako jeřábovou stavebnici. Smontujete lehkou konstrukci přesně podle svých potřeb. Navrhnete si výrobní proces a stavebnici podle ní postavíte. Břemena se plynule přesouvají z jednoho pracoviště na druhé. Samozřejmě, na jednom systému může souběžně být připojeno více kladkostrojů. A v případě potřeby můžete využít i výhybky.
Výhoda 2: Klasická jeřábová dráha není potřeba
Protože podvěsný systém je tvořen ze samonosné konstrukce, nepotřebujete budovat nákladné jeřábové dráhy, jako u mostových jeřábů. Podvěsné systémy tak můžete využívat i v lehčích halách, které nemají speciální výztuhy.
Výhoda 3: Nižší pořizovací i servisní cena
Podvěsné systémy zvládnou práci za několik mostových jeřábů dohromady. Celkové pořizovací i servisní náklady jsou tak výrazně nižší.
Výhoda 4: Flexibilita
Potřebujete změnit výrobní proces? Stěhujete se do větší / menší haly? Podvěsné systémy na rozdíl od klasických mostových jeřábů bez problémů rozeberete a postavíte jinak či v jiné hale. Maximálně dokoupíte některé nové prvky. Ale většinu prvků ze systému využijete.
Až budete příště vybírat jeřáb s nižší nosností, nezapomeňte se podívat i na možnosti využití podvěsných systémů. Možná budete překvapeni, co vše se na trhu nabízí.
O projektu
Crane Monitor je unikátní výzkumný projekt, který realizuje výzkumná agentura B-inside pro společnost Demag. Projekt sleduje situaci na trhu průmyslových jeřábů a zdvihacích zařízení v České republice, umožňuje sdílení zkušeností mezi firmami, které tato zařízení používají, a pomáhá zefektivnit výběr a následný servis jeřábové techniky ve firmách. Aktuální vlna projektu proběhla na podzim roku 2017 a zúčastnilo se jí 313 respondentů, kteří jsou ve výrobních firmách odpovědní za výběr nebo údržbu jeřábové techniky.