Když se řekne průmyslový jeřáb, většina lidí si vybaví klasický mostový jeřáb. A není se čemu divit – jde dlouhodobě o nejprodávanější typ průmyslových jeřábů. O to zajímavější je podívat se i na další typy zdvihacích zařízení, které mohou často nahradit velké a drahé mostové jeřáby, a zároveň je jejich použití univerzálnější a flexibilnější. Řeč je o podvěsných systémech. Ačkoliv tyto šikovné jeřáby většina lidí z výrobních firem zná, většinou si na ně sami nevzpomenou. I to může být důvodem, proč se jich v Česku prodává zatím relativně málo (okolo 6 %), zatímco v zahraničí je jejich využití častější.
naposledy_koupePodvěsné systémy představují specifický typ jeřábů, který je neprávem opomíjený. Mnoho správců jeřábů jej dokonce ani za jeřáb nepovažují. Přitom podvěsné systémy přináší řadu užitečných funkcí, které využijí především firmy v elektronice, lehkém strojírenství či automotive. Potřebujete-li zvedat břemena do 3 tun, měli byste se právě o podvěsné systémy zajímat.

kolaz_KBK

Výhoda 1:  jeřábová stavebnice

Podvěsné systémy si můžete představit jako jeřábovou stavebnici. Smontujete lehkou konstrukci přesně podle svých potřeb. Navrhnete si výrobní proces a stavebnici podle ní postavíte. Břemena se plynule přesouvají z jednoho pracoviště na druhé. Samozřejmě, na jednom systému může souběžně být připojeno více kladkostrojů. A v případě potřeby můžete využít i výhybky.

Výhoda 2: Klasická jeřábová dráha není potřeba

Protože podvěsný systém je tvořen ze samonosné konstrukce, nepotřebujete budovat nákladné jeřábové dráhy, jako u mostových jeřábů. Podvěsné systémy tak můžete využívat i v lehčích halách, které nemají speciální výztuhy.

Výhoda 3: Nižší pořizovací i servisní cena

Podvěsné systémy zvládnou práci za několik mostových jeřábů dohromady. Celkové pořizovací i servisní náklady jsou tak výrazně nižší.

Výhoda 4: Flexibilita

Potřebujete změnit výrobní proces? Stěhujete se do větší / menší haly? Podvěsné systémy na rozdíl od klasických mostových jeřábů bez problémů rozeberete a postavíte jinak či v jiné hale. Maximálně dokoupíte některé nové prvky. Ale většinu prvků ze systému využijete.

Až budete příště vybírat jeřáb s nižší nosností, nezapomeňte se podívat i na možnosti využití podvěsných systémů. Možná budete překvapeni, co vše se na trhu nabízí.

 

O projektu

Crane Monitor je unikátní výzkumný projekt, který realizuje výzkumná agentura B-inside pro společnost Demag. Projekt sleduje situaci na trhu průmyslových jeřábů a zdvihacích zařízení v České republice, umožňuje sdílení zkušeností mezi firmami, které tato zařízení používají, a pomáhá zefektivnit výběr a následný servis jeřábové techniky ve firmách. Aktuální vlna projektu proběhla na podzim roku 2017 a zúčastnilo se jí 313 respondentů, kteří jsou ve výrobních firmách odpovědní za výběr nebo údržbu jeřábové techniky.