V poslední dekádě se v Česku s digitalizací roztrhl pytel. V této době, kdy je aplikace takřka na všechno, není radno zapomínat i na modernizační trendy u zdvihací techniky. U jeřábů můžete prostřednictvím této digitalizace přidat například funkci vzdáleného připojení k jeřábu přes mobil či počítač. Umožní Vám to sledovat statistiky o provozu, bezpečnosti, produktivitě či životním cyklu zařízení a lépe plánovat údržbu jednotlivých částí.

Funkci vzdáleného monitoringu zatím nenabízí mnoho dodavatelů. Jedním z průkopníků je Konecranes and Demag s aplikací TRUCONNECT pro vzdálený monitoring jeřábů. Jde o klíčový prvek tzv. prediktivní údržby a můžete díky ní sledovat stav zařízení v reálném čase v aplikaci pro počítač, tablet či mobil. Zkontrolovat stav celého jeřábového parku je pak otázkou pár kliknutí. Ačkoliv jde o novinku, dle posledního průzkumu Crane Monitor již takovou funkci využívá okolo 5 % provozovatelů zdvihací techniky.

Vzdálený přístup sleduje jeřáb pomocí senzorů, které jsou umístěny přímo na zařízení. Není přitom důležité, o jakou značku jeřábu jde. V reálném čase senzory stroj hodnotí a odesílají data přímo do aplikace.

Máte tak přehled například o:

  • provozní době zařízení
  • startech motorů
  • provozních cyklech
  • stavu a provozu brzd a invertorů
  • překročení povolených teplot
  • a mnoha dalších klíčových parametrech.

Celý jeřábový park můžete mít neustále pod dohledem, což vám ušetří čas i peníze.  

O projektu

Crane Monitor je unikátní výzkumný projekt, který realizuje výzkumná agentura B-inside pro společnost Konecranes and Demag. Projekt sleduje situaci na trhu průmyslových jeřábů a zdvihacích zařízení v České republice, umožňuje sdílení zkušeností mezi firmami, které tato zařízení používají, a pomáhá zefektivnit výběr a následný servis jeřábové techniky ve firmách. Aktuální vlna projektu proběhla v prosinci 2020 a zúčastnilo se jí 310 respondentů, kteří jsou ve výrobních firmách odpovědní za výběr nebo údržbu jeřábové techniky.