Více než polovina firem, které provozují zdvihací techniku, má ve svém parku jeřáby kritické pro chod výroby či provozu. Zajistit jejich plynulý chod a minimalizovat rizika nenadálé odstávky je pro ně zásadní. Průměrné náklady na každou hodinu odstávky výroby se totiž pohybují okolo 170 tis. Kč a v posledním roce musela zastavit celou výrobu kvůli poruše jeřábu každá pátá firma.

Jak tedy firmy zajištují bezproblémový chod kritických jeřábů? Řada provozovatelů spoléhá na své interní údržbáře nebo rychlý zásah servisní firmy. Problém však nastává ve chvíli, kdy se na jeřábu porouchá kritický náhradní díl, který nelze jednoduše opravit na místě. Poslední průzkum projektu Crane Monitor proto zjišťoval, jak mají firmy zajištěné tyto kritické náhradní díly (např. motor zdvihu, převodovku, brzdu, frekvenční měnič nebo lanový buben).

Graf_1

Nejčastěji odpovědí bylo, že kritické náhradní díly mají firmy na skladě u dodavatele jeřábu či poskytovatele servisu. To by byla ideální situace, ale ze zkušenosti vyplývá, že tyto díly dodavatelé jeřábů skladem obvykle nemají (museli by držet zásoby v řádech desítek milionů Kč). Proto je vhodné ověřit si, které konkrétní díly má servis na skladě, a za jak dlouho je schopen je dodat.

Ideálním řešením je zakoupit sadu kritických náhradních dílů přímo do skladu firmy a vyhnout se tak riziku delší odstávky. Takto to dělá cca polovina firem a tato strategie se jim vyplácí. Délka případné odstávky se v takovém případě pohybuje nejčastěji v řádu hodin, nikoliv dní. Úspora nákladů se tím může vyšplhat k statisícům korun.

Graf_2

V modelové kalkulaci můžeme vidět, že cena balíčku náhradních dílů zdaleka není tak vysoká, aby se tato investice firmě nevyplatila. Některé náhradní díly se musí objednávat přímo u výrobce jeřábu a jejich dodání se pohybuje v řádu týdnů. Jestliže výroba stojí, náklady pro firmu jsou obrovské.

Tabulka_1

O projektu

Crane Monitor je unikátní výzkumný projekt, který realizuje výzkumná agentura B-inside pro společnost Konecranes and Demag. Projekt sleduje situaci na trhu průmyslových jeřábů a zdvihacích zařízení v České republice, umožňuje sdílení zkušeností mezi firmami, které tato zařízení používají, a pomáhá zefektivnit výběr a následný servis jeřábové techniky ve firmách. Aktuální vlna projektu proběhla na začátkem roku 2020 a zúčastnilo se jí 334 respondentů, kteří jsou ve výrobních firmách odpovědní za výběr nebo údržbu jeřábové techniky.