Elektronika a chytré funkce na jeřábech mají své odpůrce i příznivce. V poslední vlně Crane Monitoru se ukázalo, že odpůrci elektroniky zatím výrazně převažují. Téměř dvě třetiny respondentů (převážně z řad vedoucích údržby a vedoucích výroby v podnicích využívajících průmyslové jeřáby) má osobně raději jednoduché jeřáby ideálně s minimem elektronických součástek a funkcí.

05_obr_01

Čeho se odpůrci elektroniky obávají?

Průzkum také odhalil příčiny averze k elektronice. Odpůrci elektroniky do určité míry pochybují o tom, že by elektronika na jeřábech zvyšovala jejich bezpečnost, a hlavně se domnívají, že elektronické součástky se často kazí a zvyšují tak prostoje.

Jsou obavy oprávněné?

Vývoj v oblasti moderních funkcí včetně elektroniky na jeřábech jde velmi rychle kupředu. Dnešní obavy a pochyby o přínosnosti elektroniky pramení spíše z minulých dob, kdy spolehlivost elektronických součástek mohla být nižší. V současnosti se však životnost a spolehlivost rapidně zvyšuje a lze říci, že dnes již na trhu prakticky nenajdeme jeřáby, které by nebyly vybaveny moderními součástkami včetně těch elektronických. Jde tedy spíše o to, jak kvalitní tyto součástky jsou, kdo je dodává a jak garantuje jejich spolehlivost.

Co dnes elektronika na jeřábech umí?

K hlavním funkcím, které zajišťuje moderní elektronika na jeřábech, dnes patří například elektronická stabilizace břemene, krokování, prevence rázového zatížení, prevence uvolnění lana, synchronizace zvedání, cílové či koncové umístění břemen, vymezení pracovních hranic nebo zabezpečených oblastí atd. Tyto nové funkce lze obvykle využívat nejen na nových, ale také na starších jeřábech.

 O projektu

Crane Monitor je unikátní výzkumný projekt, který realizuje výzkumná agentura B-inside pro společnost Konecranes and Demag. Projekt sleduje situaci na trhu průmyslových jeřábů a zdvihacích zařízení v České republice, umožňuje sdílení zkušeností mezi firmami, které tato zařízení používají, a pomáhá zefektivnit výběr a následný servis jeřábové techniky ve firmách. Aktuální vlna projektu proběhla na podzim roku 2018 a zúčastnilo se jí 312 respondentů, kteří jsou ve výrobních firmách odpovědní za výběr nebo údržbu jeřábové techniky.

Vázací prostředky

K produktům Konecranes a Demag umíme nabídnout komplexní řešení v oblasti manipulace. Rádi vám doporučíme vázací prostředky přesně dle vašich potřeb. Využít můžete také náš nový eshop  www.jeraby-vazaky.cz, kde aktuálně nabízíme slevu 5% na celý sortiment vázacích prostředků.